II Edycja Trade & Customs Compliance Conference

Wyzwania w zarządzaniu międzynarodowym obrotem towarowym w 2021r. – Brexit, e-commerce, podatki, pochodzenie towarów

W dniu 28 maja 2021r. odbyła się II edycja Trade & Customs Compliance Conference. Tym razem tematem spotkania były „Wyzwania w zarządzaniu międzynarodowym obrotem towarowym w 2021r. – Brexit, e-commerce, podatki, pochodzenie towarów”. Jest to cykliczny projektem, organizowanym przez Trade & Customs Compliance Academy. Konferencja zorganizowana została w formie hybrydowej.

Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpień gości honorowych. James Hughes – Minister-Radca Handlowy Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce, podzielił się najświeższymi spostrzeżeniami na temat relacji handlowych UE-GB po Brexit. Tomasz Michalak – Ekspert Narodowy w Dyrekcji Generalnej ds. Podatków i Unii Celnej Komisji Europejskiej, przedstawił najważniejsze zmiany wynikające z „Customs Action Plan 2020-2025”, które mają znaczenie dla firm w Polsce, z punktu widzenia organizacji obsługi celnej. Grzegorz Kozłowski – Dyrektor Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów przedstawi najważniejsze kierunki zmian w prawodawstwie celnym Polski i Unii Europejskiej oraz realizacji odpraw celnych po Brexit. Jacek Kroczyński - Naczelnik Wydziału w Departamencie Ceł w Ministerstwie Finansów omówił najważniejsze kwestie związane z regułami pochodzenia towarów, wynikające z umowy handlowej podpisanej pomiędzy Unią Europejską i Wielką Brytanią.

Podczas Panelu I „Prawo i podatki – polityka celno-podatkowa po Brexit” prelegenci Rafał Pogorzelski i Sylwester Witalis - Partnerzy, ATNEO  Doradztwo Cło Podatki Prawo oraz Jacek Arciszewski – doradca podatkowy, Kancelaria Doradcy Podatkowego Jacek Arciszewski wypowiedzieli się na temat: konsekwencji celno-podatkowych po Brexit, transakcji łańcuchowych w handlu międzynarodowym, zarządzania ryzykiem podatkowym po zmianach w przepisach podatkowych oraz procedury 42.

„Reguły pochodzenia towarów – nowe umowy, konsekwencje Brexit” to temat Panelu II, w ramach którego Agnieszka Milczarczyk-Woźniak –  właścicielka Trade & Customs Compliance Academy, Beata Kasperowicz – Customs Managera Poland & Eastern Europe Pepco Poland oraz Piotr Pogorzelski – Partner w ATNEO Doradztwo Cło Podatki Prawo mówili o tym, jak istotne jest znaczenie pochodzenia towarów w obsłudze celnej. Przy wsparciu Jacka Kroczyńskiego (gościa honorowego Konferencji) omówione zostały najczęściej pojawiające się problemy związane z ustalaniem i potwierdzaniem pochodzenia towarów. Przedstawione zostały również najważniejsze zmiany w zakresie nowych umów preferencyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem Konwencji PEM i umowy z Wielką Brytanią.

Tematem Panelu III były “Zmiany w obsłudze celnej e-commerce w 2021r.”. Prelegenci Mirosław Gral – Partner w Last Mile Experts oraz dr hab. Arkadiusz Kawa - Dyrektor Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania przedstawili zmiany w obsłudze celnej e-commerce, jakie zachodzą na naszym rynku, za sprawą nowelizacji przepisów podatkowych, pandemii oraz Brexit. Podzielili się swoją wiedzą i badaniami w tym zakresie, przedstawili spostrzeżenia na temat szans dla Polski z punktu widzenia konkurencyjności na rynku UE. Następnie Rafał Pogorzelski - Partner, ATNEO  Doradztwo Cło Podatki Prawo omówił prawne aspekty organizacji odpraw celnych w branży e-commerce, w konsekwencji zmian celno-podatkowych, czekających nas od 01.07.2021 oraz Brexit.

Podsumowania konferencji dokonał prof. Wiesław Czyżowicz – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.   

Moderatorem konferencji był Grzegorz Smogorzewski – T4B.

Przez cały czas wydarzenia, trwała dyskusja i wymiana wiedzy uczestników z prelegentami.

Partnerami Trade & Customs Compliance Conference byli: Warszawska Szkoła Zarządzania – Szkoła Wyższa, Polska Izba Spedycji i Logistyki, ATNEO Doradztwo Cło Podatki Prawo, Kancelaria Doradcy Podatkowego Jacek Arciszewski, Last Mile Experts, Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania, Monitor Prawa Celnego i Podatkowego oraz Poradnik Przedsiębiorcy.

Nad poziomem Konferencji czuwała Rada Naukowa, której  przewodniczył prof. Wiesław Czyżowicz – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Dziękujemy za uczestnictwo i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Trade & Customs Compliance Conferencew maju 2022r.

Poprzednie Edycje

  • I Edycja

    17.09.2020

    SKUTECZNE ZARZĄDZANIE W OBROCIE TOWAROWYM

    CŁO, VAT, AKCYZA

  • III Edycja

    20.05.2022

    NOWE PRZEPISY, POLITYKA I PRAKTYKA CELNA

    POLSKA, EUROPA, ŚWIAT.

  • IV Edycja

    13-14.09.2022

    POLITYKA TRADE & CUSTOMS COMPLIANCE JAKO EFEKTYWNY MODEL OBSŁUGI CELNEJ

  • V Edycja

    18-19.05.2023

    OPTYMALIZACJA PROCESÓW OBSŁUGI CELNEJ

    UKRAINA - POLITYKA CELNA DZIŚ I JUTRO

VI edycja

Trade & Customs Complince Conference

09 / 10 maja 2024     |     Warszawa   |   Stacjonarnie

VI edycja TCCC

|

VI edycja TCCC |

Więcej informacji już wkrótce.