III Edycja Trade & Customs Compliance Conference

Nowe przepisy, polityka i praktyka celna – Polska, Europa, Świat

W dniu 20 maja 2022r. odbyła się III edycja Trade & Customs Compliance Conference. Tym razem tematem spotkania były „Nowe przepisy, polityka i praktyka celna – Polska, Europa, Świat”. Jest to cykliczny projektem, organizowanym przez Trade & Customs Compliance Academy. Konferencja zorganizowana została w formie hybrydowej.

Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpień gości specjalnych. Katarzyna Krawicz-Nowak – Vice-Dyrektor Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów, podzieliła się najświeższymi spostrzeżeniami na temat trendów i perspektyw w zakresie dokumentowania preferencyjnego pochodzenia towarów. Mariusz Koter – Naczelnik Wydziału w Departamencie Ceł w Ministerstwie Finansów przedstawił wnikliwą ocenę na temat bezpieczeństwa łańcucha dostaw towarów z uwzględnieniem bieżących uwarunkować na świecie. Józef Pawlukiewicz – były attaché celny RP w Chinach omówił relacje handlowe Polski z Chinami z punktu widzenia KAS. Dariusz Wencel – attaché celny RP w Wielkiej Brytanii dokonał interesującej oceny sytuacji po Brexit oraz przedstawił perspektywy na przyszłość w relacjach UK-UE. Tadeusz Senda - attaché celny RP przy Unii Europejskiej przybliżył aspekty celne dostawy towarów w ramach jedwabnego szlaku oraz elementy krytyczne z tym związane. Tomasz Michalak – ekspert narodowy w Dyrekcji Generalnej ds. Podatków i Unii Celnej Komisji Europejskiej dokonał oceny unii celnej UE, wskazując perspektywy i kierunki zmian. Agnieszka  Butrym-Bielatko – ekspertka Światowej Organizacji Celnej przekazała przydatną, praktyczną wiedzę na temat zasad funkcjonowania WCO oraz jej zadań i funkcji w biznesie. Jacek Kroczyński - Naczelnik Wydziału w Departamencie Ceł w Ministerstwie Finansów omówił reguły przejściowe wynikające z Regionalnej konwencja PEM w sprawie preferencyjnych reguł pochodzenia.Edward Madej – Naczelnik Wydziału w Departamencie Ceł w Ministerstwie Finansów dokonał analizy zmiany w taryfie celnej, jakie zostały wprowadzone w ramach HS 2022.

Łączyliśmy się również online z dr Andrzejem Juchniewiczem z Szefem Biura Handlu Zagranicznego PAIH w Szanghaju oraz Mateuszem Dawidowskim – Dyrektorem Przedstawicielstwa Portu Morskiego Gdańsk w Szanghaju, którzy przekazali najświeższe informacje nt. wymiany handlowej z Chinami i sytuacji w porcie w Szanghaju.

Podczas Panelu I „Reguły pochodzenia towarów” prelegenci Roman Rosiak – Commercial  Compliance Director w Guardian Industries Luxembourg, Kamilla Lipińska – Senior Customs Advisor w Cargill Poland oraz Beata Kasperowicz – Customs Manager Poland & Eastern Europe w Pepco CEE wypowiedzieli się na temat nowych umów FTA oraz zmian w już istniejących. Dokonali analizy praktycznych aspektów związanych z potwierdzaniem preferencyjnego i niepreferencyjnego pochodzenie towarów. Omówili Access to Market i narzędzia ROSA do samooceny reguł pochodzenia.

Klasyfikacja taryfowa w kontekście zmian HS 2022, opinii klasyfikacyjnych WCO, BTI oraz wyroków sądowych UE i PL. Praktyczne aspekty ustalania kodów taryfowych towarów na przykładzie dodatków paszowych, maszyn i urządzeń różnego typu oraz części do nich oraz rozbieżności w stosowaniu kodów taryfowych w kontekście customs compliance. Takie tematy były przedmiotem analizy w ramach panelu II „Taryfa celna”, w ramach którego wystąpiły Izabella Nawrot – Manager of Foreign Trade Governance EU w Robert Bosch i Agnieszka Samulak – EMEA Advisory Solutions Consultant w Cargill Poland.

Tematem Panelu III było „E-cło Plus”. Prelegenci Grzegorz Smogorzewski – Pełnomocnik Zarządu ds. Kontroli Jakości Projektów w firmie T4B Group wraz z Dariuszem Leśniewskim – prawnikiem w SWLEX – Prawo. Fundusze. Księgowość omówili wnioskowanie, realizację oraz rozliczanie elektroniczne procedur celnych, dokonali teoretycznej i praktycznej oceny systemu e-Klient oraz projektu Cyfrowa Granica, pod kątem awizacji, Single Window oraz e-Granicy. 

Otwarte platformy cyfrowe w służbie e-commerce, logistyki i agencji celnych. Rola sztucznej inteligencji w usprawnianiu łańcucha logistycznego. Zarządzanie procesem od zakupu w sklepie internetowym aż do dostawy do konsumenta. Platformy cyfrowe wspierające rozliczenia należności celno-podatkowych. Te istotne zagadnienia były przedmiotem wystąpień Mirosława Grala – Vice-prezydenta w Last Mile Experts oraz Artura Piotrowskiego – wykładowcy w Warszawskiej Szkole Zarządzania w ramach panelu IV „E-commerce”.

„Podatek akcyzowy” stanowił temat panelu V. Prelegenci Jacek Arciszewski – właściciel w Kancelaria Doradcy Podatkowego Jacek Arciszewski i Wojciech Bronicki – Partner w BBGTAX Kancelaria Podatkowa przedstawili szanse i bariery dla międzynarodowego obrotu wyrobami akcyzowymi na podstawie nowej akcyzowej dyrektywy horyzontalnej oraz dokonali analizy stawek akcyzy do 2027r.

Panele VI i VII zostały poświęcone „Podatkowi VAT”. W części I, dr Beata Rogowska-Rajda – wykładowczyni na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Tomasz Tratkiewicz – wykładowca na Wydziale Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego dokonali oceny nowej dyrektywy stawkowej w VAT, pod katem nowych wyzwań i możliwości związanych z szerszym stosowaniem stawek obniżonych w VAT, z perspektywy Polski. W części II Rafał Pogorzelski – Partner w ATNEO Doradztwo Cło Podatki Prawo Sp. z o.o. iJakub Jaros – Dyrektor w Centrum Klasyfikacji Towarów i Usług omówili metody zabezpieczania stosowanej klasyfikacji dla potrzeb celnych i podatkowych, z uwzględnieniem ewolucji rozwiązań, bieżących wyzwań i planowanych zmiany.

Podsumowania konferencji dokonał prof. Wiesław Czyżowicz – ekspert Światowej Organizacji Celnej, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.   

Moderatorem konferencji była dr Agnieszka Milczarczyk-Woźniak – właścicielka Trade & Customs Compliance Academy.

Przez cały czas wydarzenia, trwała dyskusja i wymiana wiedzy uczestników z prelegentami.

Partnerami Trade & Customs Compliance Conference byli: Warszawska Szkoła Zarządzania – Szkoła Wyższa, Polska Izba Spedycji i Logistyki, Kancelaria Doradcy Podatkowego Jacek Arciszewski, BBGTax, Last Mile Experts, , Monitor Prawa Celnego i Podatkowego, SWLEX – Prawo Fundusz Księgowość, ATNEO Doradztwo Cło Podatki Prawo oraz Centrum Klasyfikacji Towarów i Usług. 

Nad poziomem Konferencji czuwała Rada Naukowa, której  przewodniczył prof. Wiesław Czyżowicz.

Dziękujemy za uczestnictwo i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Trade & Customs Compliance Conferencew październiku 2022r.

Poprzednie Edycje

  • I Edycja

    17.09.2020

    SKUTECZNE ZARZĄDZANIE W OBROCIE TOWAROWYM

    CŁO, VAT, AKCYZA

  • II Edycja

    28.05.2021

    WYZWANIA W ZARZĄDZANIU MIĘDZYNARODOWYM OBROTEM TOWAROWYM W 2021R.

    BREXIT, E-COMMERCE, PODATKI, POCHODZENIE TOWARÓW

  • IV Edycja

    13-14.09.2022

    POLITYKA TRADE & CUSTOMS COMPLIANCE JAKO EFEKTYWNY MODEL OBSŁUGI CELNEJ

  • V Edycja

    18-19.05.2023

    OPTYMALIZACJA PROCESÓW OBSŁUGI CELNEJ

    UKRAINA - POLITYKA CELNA DZIŚ I JUTRO

VI edycja

Trade & Customs Complince Conference

09 / 10 maja 2024     |     Warszawa   |   Stacjonarnie

VI edycja TCCC

|

VI edycja TCCC |

Więcej informacji już wkrótce.